Mecenas Dziecięcych Talentów
Celem programu Mecenas Dziecięcych Talentów jest pomoc dzieciom wybitnie zdolnym i utalentowanym, uczęszczającym do szkół podstawowych znajdujących się na terenie miasta Krakowa, które ze względów materialnych, bytowych lub rodzinnych nie mogą w pełni rozwijać swoich uzdolnień i pasji. Chcemy, aby szczególnie utalentowane dzieci uczęszczające do szkół podstawowych miały możliwości rozwoju swojego talentu.
Dodatkowo, poza rozwojem talentów oraz pokonywaniem barier finansowych, celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Istotnym założeniem jest również aktywizacja środowiska lokalnego; zapraszamy do współpracy zarówno rodziców jak i nauczycieli oraz dyrektorów szkół, aby odkrywali i pielęgnowali pasje dzieci oraz czuwali nad ich postępami.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny Marzena Paszkot, Fundacja KDM oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zapraszają firmy i osoby prywatne do włączenia się w projekt Mecenas Dziecięcych Talentów. – Bez pomocy ludzi „wielkiego serca”, lokalnych przedsiębiorców, darczyńców, którzy będą aktywnie włączać się w inicjatywę, nie uda się wesprzeć talentów dzieci. Szukamy firm lub osób prywatnych, które będą w stanie wesprzeć finansowo zajęcia, kursy i warsztaty czy pomoce naukowe, dzięki którym dzieci będą mogły zrealizować swoje pasje i marzenia.
W bieżącym roku szkolnym jest to już XII edycja programu Mecenas Dziecięcych Talentów. W tym roku mamy również szczególnie liczną grupę podopiecznych, gdyż naszymi skrzydłami znajduje się 23 dzieci. Mamy nadzieję, iż wspólnymi siłami będziemy mogli objąć opieką większą liczbę utalentowanych dzieci.
Regulamin programu można przeczytać tutaj.
Kontakt
Osoby chcące pomóc młodym talentom prosimy o kontakt:
Biuro Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny, Urząd Miasta Krakowa – Małgorzata Wawrzyńska,
tel. 12 616 1970, e-mail: malgorzata.wawrzynska@um.krakow.pl
Fundacja KDM – Anna Jop, tel. 798 698 779, e-mail: mdt@fundacjakdm.pl
Młode Talenty
Mecenasi XII Edycji
KONSUL HONOROWY CZARNOGÓRY W KRAKOWIE – MARCIN RUTA
Biznesmen z wieloletnim doświadczeniem w branży nieruchomości i metalowej. Członek Rady Patronackiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Puławskiego. Laureat nagrody specjalnej 25-lecia wolności RP. Wrażliwy na problemy społeczne i aktywnie uczestniczący w ich rozwiązywaniu. Angażuje się w inicjatywy na rzecz najmłodszych. Dzięki jego wsparciu, trzydzieścioro niewidomych dzieci mogło wyjechać na ferie zimowe. Swoimi działaniami wspiera również Fundację dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie w Krakowie.
Kościół dla Miasta Krakowa od początku swojego istnienia angażuje się w działania na rzecz mieszkańców. Zgodnie ze swoją wizją pragnie zmieniać otaczający świat niosąc nadzieję i praktyczną pomoc, starając się budować wartość każdego człowieka, do którego dociera.
KRAKOWSKA KONGREGACJA KUPIECKA
Niewiele jest w Polsce związków i stowarzyszeń o tak bogatym rodowodzie. Kongregacja trwała przez wieki, chlubiąc się nazwiskami słynnych krakowskich kupców i restauratorów. Oni to nadali kształty śródmiejskim kamienicom i pałacom, rozwijali samorządowe instytucje, wywierali wpływ na rozwój gospodarczy kraju. O ile uboższe byłyby tradycje i zwyczaje starego Krakowa, a także wiedza naszych przodków o dalekim świecie, gdyby zabrakło tutaj tak silnego i poręcznego elementu jakim byli podejmujący dalekie wyprawy kupcy, czy prowadzący handel w mieście kramarze, karczmarze, prasołowie i wielu innych. Kongregacja trwała przez wieki – także w czasie rozbiorów, będąc samorządową organizacją zawodową, opowiadającą się m.in. za swobodą handlu, za wolną konkurencja i przez to służącą społecznemu dobru. Te wielowiekowe tradycje usiłowano zburzyć, kiedy to administracyjnym nakazem Kongregacja została w 1949 r. rozwiązana. Wówczas nazywano kupców prywaciarzami, zdarto z nich cały szacunek dla zawodu, który dziś z tak wielkim trudem jest odbudowywany. Proces ten ułatwiają zachowane w Krakowie kupieckie tradycje, choć poginęły w większości przypadków wielkie przedwojenne firmy.
KRAKOWSKI HOLDING KOMUNALNY S.A. W KRAKOWIE
Inspiruje i realizuje działania prowadzące do zwiększenia efektywności funkcjonowania krakowskich spółek komunalnych oraz świadczy usługi związane z sektorem gospodarki komunalnej. W skład grupy kapitałowej KHK SA wchodzą: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, które także wspierają projekt Mecenas Dziecięcych Talentów, oraz Agencja Rozwoju Miasta SA. KHK S.A. jest także właścicielem i operatorem Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie.
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA SP. Z O.O.
To firma łącząca tradycję z nowoczesnością. W branży istnieje od 1906 roku, kiedy to ówczesny Prezydent Krakowa Juliusz Leo, podejmując decyzję o zarządzaniu wywozem śmieci z domów, ulic, placów oraz oczyszczaniem miasta, powołał Miejski Zakład Oczyszczania.
Od wielu lat firma systematycznie buduje wizerunek oparty na wysokich standardach świadczonych usług. Obok stale rozwijającego się z roku na rok zakresu i zasięgu usług wywozowych, buduje i eksploatuje nowoczesny kompleks instalacji zagospodarowania odpadów, takich jak sortownia odpadów selektywnie zbieranych, kompostownia i składowisko odpadów komunalnych Barycz, instalacja do mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych, zakład demontażu odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Prowadzi również Punkty Selektywnego Gromadzenia Odpadów Komunalnych – LAMUSOWNIĘ. Wykonuje również usługi związane z utrzymaniem zimowego i letniego stanu przestrzeni miejskiej, w zakresie wynikającym z wygranych przetargów.
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO KOMUNIKACYJNE SA W KRAKOWIE – Z MYŚLĄ O MIESZKAŃCACH –
Tradycje krakowskiej komunikacji miejskiej sięgają 1875 roku. Od samego początku dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie najważniejszym zadaniem jest zapewnienie pasażerom bezpiecznej i komfortowej podróży. Dzięki licznym inwestycjom, które realizuje krakowski przewoźnik, krakowianie i turyści mają do dyspozycji nowoczesny, wygodny i ekologiczny tabor. Autobusy MPK SA stają się coraz bardziej przyjazne dla środowiska. Już obecnie wszystkie autobusy kursujące w Krakowie są wyposażone w silniki spełniające co najmniej europejską normę Euro 5, w tym są również autobusy hybrydowe i elektryczne. Wkrótce liczba pojazdów bezemisyjnych może się powiększyć, bo krakowski przewoźnik walczy o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej zakupu 50 autobusów przegubowych elektrycznych.
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO ENERGETYKI CIEPLNEJ S.A. W KRAKOWIE
MPEC w Krakowie dostarcza mieszkańcom Krakowa i Skawiny ciepło i centralną ciepłą wodę. Jest nowoczesnym i stale rozwijającym się przedsiębiorstwem, które wprowadza najnowsze rozwiązania technologiczne. Rozbudowuje system ciepłowniczy i dba o środowisko naturalne. Od wielu lat wyłącza z eksploatacji paleniska węglowe realizując Program Ograniczania Niskiej Emisji. Walczy o poprawę powietrza nie tylko poprzez eliminowanie źródeł niskiej emisji, ale także poprzez promowanie zachowań proekologicznych. Rozwija Program ciepłej wody użytkowej. Eksploatuje sieć ciepłowniczą o długości ponad 870 km i dostarcza energię cieplną 5600 odbiorcom. Działa również na rzecz społeczności lokalnej.
MPEC S.A. w Krakowie stawia na młodych, dlatego opracowało i realizuje od kilku lat program edukacyjny „Przygody z ciepłem”. Celem programu jest zapoznanie dzieci ze szkół podstawowych z procesem dostarczania ciepła do krakowskich mieszkań, sposobami racjonalnego gospodarowania ciepłem a przez to kształtowanie postaw proekologicznych w zakresie dbałości o jakość powietrza w mieście.
Centrum Kultury Podgórza, a wcześniej Dom Kultury Podgórze, powstało w 1984 r. To instytucja kultury Miasta Krakowa działająca na terenie historycznej dzielnicy Podgórze. Zgodnie z obecnym podziałem administracyjnym Krakowa funkcjonujemy na terenie 6 dzielnic: Dzielnicy VIII Dębniki, Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki, Dzielnicy X Swoszowice, Dzielnicy XI Podgórze Duchackie, Dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim oraz Dzielnicy XIII Podgórze. Swoją ofertę kierujemy nie tylko do mieszkańców prawobrzeżnej części miasta, ale również do osób z całego Krakowa. Prowadzimy wielokierunkową działalność kulturalną, która służy rozwijaniu oraz zaspokajaniu potrzeb mieszkańców Krakowa, a także tworzeniu warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego. Jesteśmy wsparciem wielu środowisk kulturotwórczych, amatorskich grup artystycznych i ich wychowanków. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno najmłodsi jak i Seniorzy. Pełnimy funkcję centrali dla 17 podległych jednostek: Dworu Czeczów, Ośrodka Ruczaj, Teatru Praska 52, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay oraz Klubów: Kliny, Piaskownica, Iskierka, Kostrze, Przewóz, Pychowice, Rybitwy, Skotniki, Soboniowice, Tyniec, Wola Duchacka, Wróblowice, Zbydniowice. Organizowane przez Centrum Kultury Podgórza zajęcia oraz wydarzenia (m.in. Tradycyjne Święto Rękawki, Letnie Podgórskie Koncerty, Tynieckie Recitale Organowe, Podgórska Jesień Kulturalna, Krakowskie Spotkania z Muzyką Cerkiewną czy Uroczysty Koncert Noworoczny) na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnego Krakowa i cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców naszego miasta – nie tylko ze względu na dużą różnorodność, ale również niepowtarzalną atmosferę. Prowadząc wielokierunkową działalność upowszechniania kultury, zamierzamy nieustanie poszerzać swoją ofertę o całoroczne i innowacyjne projekty, dostosowane do bieżących oczekiwań naszych odbiorców.
To największe w Małopolsce przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, obsługujące ponad milion użytkowników. Przeszło stuletnie doświadczenie, nieustanny rozwój i ciągłe podnoszenie jakości świadczonych usług, pozwoliły na osiągnięcie przez Spółkę najwyższych światowych standardów i pozycji lidera branży.
Jak można się zaangażować?
Zachęcamy do objęcia opieką konkretnego dziecka i pokrycia kosztów rozwoju jego talentu (koszt rocznego kursu, warsztatu szkoleniowego bądź innej formy rozwoju najbardziej odpowiedniej dla danego dziecka). Po indywidualnych konsultacjach określających wysokość potrzebnej kwoty, pieniądze w formie darowizny należy przesłać na specjalne konto projektu Mecenas Dziecięcych Talentów ze wskazaniem na dziecko, któremu chcemy pomóc.
Można również wpłacić dowolną kwotę na konto projektu bez konkretnego wskazania dziecka. Organizatorzy wtedy sami przeznaczą całość kwoty dla dzieci, które jeszcze nie znalazły swoich indywidualnych mecenasów, a które najbardziej potrzebują wsparcia.
Wpłaty można dokonywać na konto 21 1600 1462 1895 1259 9000 0006 (w tytule przelewu “Mecenas Dziecięcych Talentów”).
Co oferujemy Mecenasom?
W szczególny sposób chcemy podziękować naszym Mecenasom poprzez zaprezentowanie ich sylwetek jako godny naśladowania przykład odpowiedzialności społecznej.
Oferujemy możliwość zaprezentowania swojej firmy/nazwiska wśród darczyńców projektu Mecenas Dziecięcych Talentów w następujących miejscach:
- na oficjalnych stronach projektu www.kkr.krakow.pl (zakładka Mecenas Dziecięcych Talentów) oraz www.dalekowiecej.pl
- w trakcie imprez towarzyszących projektowi.
Osobom oraz firmom, które przekazując pieniądze dla dzieci chcą zachować pełną anonimowość zapewniamy dyskrecję.
DODATKOWO GWARANTUJEMY:
- przekazanie dokumentacji rozwoju talentu Mecenasom, którzy wzięli w opiekę dziecko oraz potwierdzenie wykorzystania przekazanych funduszy w odpowiedni sposób;
- zaproszenie na imprezy towarzyszące projektowi,
- pisemne podziękowania za włączenie się w projekt złożone na ręce darczyńców od władz Miasta
MOŻLIWOŚCI PROMOCYJNE PROJEKTU:
- oficjalne strony projektu www.kkr.krakow.pl (zakładka Mecenas Dziecięcych Talentów) oraz www.fundacjakdm.pl,
- reklama na łamach dwutygodnika miejskiego KRAKOW.PL skierowanego do mieszkańców Krakowa oraz do turystów,
- reklama na miejskich platformach internetowych – www.kkr.krakow.pl oraz www.krakow.pl
- Informacje na miejskim portalu edukacyjnym www.portaledukacyjny.krakow.pl,
- Informacje na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa www.bip.krakow.pl;
- Szeroka promocja projektu na stronie internetowej www.fundacjakdm.pl
O organizatorach
MARZENA PASZKOT – PEŁNOMOCNIK PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA DS. RODZINY
Z wykształcenia politolog, ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie obrotu nieruchomościami na Uniwersytecie Ekonomicznym. W Urzędzie Miasta Krakowa pracuje od 2003 roku, początkowo w Wydziale Spraw Administracyjnych, a następnie w Wydziale Skarbu.
Jej hobby to dalekie podróże i dobra książka.
FUNDACJA KDM
Czyli My 🙂
Więcej o nas i naszych działaniach na pozostałych stronach. A o tym, kto za tym wszystkim stoi można przeczytać tutaj.